POZVÁNKA NA VERNISÁŽ VÝSTAVYfotografie z vernisáže

HEATHER CROWTHER - Mezi rzí

       Narodila se v Johannesburgu v Jižní Africe, nyní žije společně se svým mužem a dcerkou v České republice. Vystudovala obor společenské vědy na Rhodes University v Grahamstownu v Jižní Africe a Výtvarná umění (University of the Witwatersrand v Johannesburgu v Jižní Africe). Po odstěhování do České republiky pak absolvovala v Praze Komplexní kurz animace na SPAFi.
V práci Heather Crowther najdeme fascinaci změnou, či nečekanou hru s věčností. Prostředky, které k tomu využívá, se nám mohou zdát zdánlivě oponentní. Ukazuje se však, že ačkoli je rez tradičně znamením koroze a ničení, díky chemickým procesům využitých v malbě rez naopak „rozkvétá“ a stává se symbolem transformace na novou úroveň.

Tento symbol změny proniká i do její další oblasti práce se světlem, kde minimalistická forma odráží skutečnou podstatu posvátné geometrie prvků. 3D Line-Drawings tak představují dva nebo tři různé obrazy koexistující v sobě a odhalující pouze jednu svou tvář podle použitého světla (jiný obraz vidíme v denním světle, ve světle UV lampy, či v dokonalé tmě).

Ze tmy na povrch naopak vyvstává hlavní cyklus Rust Drawings, který se stává symbolem celé výstavy a způsobu práce umělkyně s transformací a časem:

Prostor v Rust Drawings jako by méně odhaloval, více se tázal. Akcenty, na které hned zkraje padne náš zrak, se nám mohou zdát hned tančícím párem, hned skulinkou do jiných světů.  Hádankou zůstává čas.
Čas, který přebírá žezlo umělce po posledním tahu malíře. Čas, který tvoří i na našich tvářích jako na plátnech bez šepsu. Kdyby se snad daly obrazy umělkyně přirovnat k básni, hledali bychom příběh (a ačkoli právě dnes se na jeho zápletku můžeme zeptat), něco mi říká, že ani v tuto chvíli nevytane na povrch pouze epika, ale že zahraje prim tím spíš lyrický akord oslovené duše.

Zveme Vás na setkání s autorkou v rámci vernisáže působivé výstavy, spojené s ochutnávkou Jihoafrických vín.

Těšíme se na Vás!____________________________________________________________

Archiv výstav konaných v Galerii modrý hrozen> ARCHIV <